Co zrobić kiedy nienawidzisz gotować? Mam sposoby na to, jak sobie z tym poradzić


Jestem dietetykiem, ale to nie znaczy, że muszę lubić gotować. Szczerze mówiąc, nie przepadam za gotowaniem… No, ale lubię jeść 😉. I to jest bardzo ważne, żeby gotować, jak lubisz jeść bo jedzenie na mieście często jest smażone, ciężkie i nie powinno się jeść w ten sposób codziennie.

Ok, ale co można zrobić jeżeli nie lubi się gotowania, ale powinno się do tego w pewnym stopniu zmusić? Jest kilka opcji na urozmaicenie tej nielubianej czynności jaką jest „gotowanie”. Oto one:


Znajdź w gotowaniu coś, co lubiszWiem, brzmi to paradoksalnie~ Jak znaleźć coś co się lubi w czynności której nie lubi się w ogóle? 😄 Zaufaj mi jednak, każdy ma coś takiego co naprawdę lubi w czynności, której nienawidzi. 
Może zaproś kogoś do kuchni i gotujcie wspólnie? Może włącz sobie ciekawego audiobook’a podczas gotowania? Może lubisz śpiewać i brakuje ci na to czasu w ciągu dnia? Podczas gotowania możesz robić także inne czynności. Najlepiej połącz czynności nie lubiane z lubianymi i sprawa załatwiona. Wtedy zamiast myśleć „znowu muszę gotować obiad”, pomyślisz „już nie mogę się doczekać kolejnego rozdziału w tym audiobook’u…” 😀 dzięki czemu będziesz wyczekiwać chwili na gotowanie, zamiast unikać jej (to można zastosować również do aktywności fizycznej).


     Próbuj nowych produktów   Jeżeli zawsze jadłeś/aś spaghetti bolognese przyrządzone z tych samych produktów, zmień jakiś składnik, coś dodaj. Spraw, żeby było inne. Rób tak z każdym innym daniem.


Podmieniaj produkty


Ćwiczenie trochę podobne do poprzedniego. Znam osoby, które nienawidzą kaszy gryczanej ale jedzą ją od czasu do czasu, jak robią gulasz i dodają do niego ogórka kiszonego. Osoby te na sam zapach gotującej się kaszy gryczanej, mają dość gotowania. Dlaczego by nie użyć zamiast niej komosy ryżowej? A może kaszy jęczmiennej? Smakuje trochę inaczej ale również pasuje do gulaszu. Możesz również zmieniać przepisy, sprawić aby gotowanie było ciekawszym zajęciem.


Znajdź potrawy, które gotuje się bardzo szybko i nie trzeba tracić czasu na gotowanie


Jeżeli nie lubisz gotować, nie zabieraj się więc za pierogi czy inne dania, które wymagają więcej pracy. Szukaj szybkich, łatwych i smacznych. W Internecie jest mnóstwo pomysłów na takie potrawy. Poszukaj w wolnej chwili.

A może coś na mieście?


Znajdź miejsca w Twoim mieście, w których od czasu do czasu będziesz mógł zjeść zdrowy posiłek (bary, restauracje). Uważaj, czasem takie miejsca wyglądają bardzo dobrze, ale posiłki nie są do końca zdrowe 😉.

No i nic się nie stanie, jeżeli od czasu do czasu wyjdziesz na miasto i zjesz coś mniej zdrowego (np. pizzę czy falafela). Każdy z nas to czasem je, nie są to posiłki całkiem nie zdrowe, bo zawierają warzywa 😉. Możesz zamówić pizzę bez sera a w zamian z extra porcją warzyw. Ja tak robię od lat, sera nie jem a wegański ser jest dla mnie równie nie zjadliwy, więc zostaje pizza z warzywami.


Gotuj większe porcje – na 2-3 dni

Rób potrawy, które można mrozić, przechowywać dłużej itp. Dzięki temu zyskasz również więcej czasu 😊.

Jako ostatni podpunkt mam coś extra – wymieniaj się posiłkami ze znajomymi!


Jeżeli masz znajomych, którzy prowadzą zdrową dietę, tak jak Ty, umówcie się że raz w tygodniu gotuje ktoś inny i dzielcie się posiłkami. Zjesz coś dobrego bez stania przy garach :). Bardzo ważne jednak, abyś znał/a osoby, z którymi będziesz dzielić się posiłkami i wiedziała, co one zazwyczaj jedzą.

Komentarze