Jak przejść na weganizm?
Zbliża się Nowy Rok a wraz z nim... postanowienia noworoczne. Nigdy w nie nie wierzyłam. Od zawsze uważałam, że jak ktoś ma postanowienie, nie ważne czy wdroży je od Nowego Roku, czy np. od poniedziałku. Bo przecież, to czy uda nam się wdrożyć postanowienie i je utrzymać nie zależy od daty w kalendarzu, ale od nas samych i od pracy, jaką włożymy w proces zmiany.

Post ten dedykuję wszystkim osobom, które z różnych powodów chciały by przejść na weganizm (np. powody zdrowotne, ideologiczne, lub inne). Niezależnie od przyczyny zmiany diety, jest kilka rzeczy, które powinno się opanować jeszcze przed jej wdrożeniem. Nie można przecież dopuścić do sytuacji, że z dnia na dzień decydujemy się na zmianę i nie mamy konkretnego pomysłu na siebie. Takie nieprzemyślane działania często zniechęcają nie tylko nas samych ale i naszych znajomych, którzy obserwują nasze poczynania i wyciągają wnioski na temat tej "dziwacznej diety"...Jak zabrać się za zmiany:


  1. Przede wszystkim, potrzebny ci będzie plan działania, aby rozplanować nowe posiłki w swoim jadłospisie. 
  2. Wprowadź do diety nasiona strączkowe. Ze względu na swój skład są świetnym zamiennikiem mięsa i produktów odzwierzęcych. O nasionach strączkowych przeczytasz więcej w tym miejscu.
  3. Jedz warzywa, szczególnie zielone. Pamiętaj o owocach. Warzywa i owoce są źródłem witaminy C, która wzmacnia przyswajanie żelaza - jednego z najczęściej omawianych składników w diecie roślinnej.
  4. Zastanów się, gdzie będziesz robić zakupy, aby Twoja spiżarnia była zaopatrzona w odpowiednie produkty.
  5. Wybieraj produkty pełnoziarniste (kasze, płatki owsiane lub żytnie, razowy chleb i bułki grahamki) zamiast białych oczyszczonych (kajzerki, biały chleb, biały ryż, płatki kukurydziane)
  6. Zadbaj o wapń. Wybieraj napoje wzbogacane w ten składnik, jedz zielone warzywa będące jego źródłem (jarmuż, brokuły, kapusta), orzechy (migdały, tahini) oraz tofu i nasiona strączkowe (cieciorka, fasole).
  7. Zadbaj o suplementację. Niektóre składniki są niezbędne i trzeba je suplementować, jak np. witamina B12 i witamina D. Więcej na ten temat przeczytasz tu.Komentarze