Nasiona roślin strączkowych w diecie osób starszych - dlaczego jestem na tak?


Nasiona roślin strączkowych są głównym źródłem białka w diecie wegańskiej. 
No tak, ale pewnie nie raz słyszałeś, że zawierają dużo substancji antyodżywczych i powodują wzdęcia przez co mogą być źle tolerowane (a już w szczególności przez osoby starsze).

Jak jest naprawdę?


Oczywiście, zawierają substancje antyodżywcze, ale bez przesady! 

1) Kwas fitynowy redukowany jest podczas moczenia a dalej dodatek witaminy C na talerzu (z warzyw!) neutralizuje jego negatywny efekt.

2) Lektyny redukowane są podczas moczenia a później gotowania. W zasadzie nikt nie je fasoli na surowo, prawda? Gotowanie nasion może nawet w ponad 90% zredukować zawartość lektyn.

3) Oligosacharydy (cukry powodujące wzdęcia) redukowane są podczas moczenia a dalej gotowania. Samo moczenie może zredukować już od 20 do 30% oligosacharydów, gotowanie nawet do 45%. 

Jeżeli oligosacharydy wciąż przysparzają problemów trawiennych można zmniejszyć ich ilość na porcję zjadanego posiłku lub rozdrobnić je (np. zrobić pastę lub sos). 

Nasiona roślin strączkowych są zdrowe. Zawierają błonnik, witaminy i składniki mineralne. W dodatku nie zawierają tłuszczów nasyconych i cholesterolu, jak jaja, nabiał i mięso. Dlatego warto je jeść codziennie a już szczególnie zamiast mięsa 


O cukrach i lektynach poczytasz tu:

Komentarze