Muzeum medycyny w klinice Charite


Wczoraj miałam okazję zwiedzić Muzeum Medycyny w Klinice Charite w Berlinie i jestem pod absolutnym wrażeniem! Polecam odwiedzić to miejsce każdemu, kto interesuje się medycyną (i nie tylko).

Przede wszystkim muzeum mieści się na kampusie jednego z największych szpitali w Europie. Cały kampus jest bardzo duży a budynki z zewnątrz są przepiękne i też robią wrażenie.
Szpital wybudowano w 1727 roku na wypadek epidemii dżumy.

Budynek, w którym mieści się muzeum był miejscem, gdzie odbywały się wykłady Rudolfa Virchowa (1821 - 1902) - znanego patologa i antropologa. Jest tam również pozostałość sali wykładowej, w której studenci uczyli się również... jak przeprowadzać operacje. Na zdjęciach, które można obejrzeć w muzeum, dokładnie tak to wyglądało. Na środku auli stało łózko operacyjne, w okół byli zgromadzeni chirurdzy i studenci (również na zajętych miejscach na górze auli).
Tę salę wykładową trzeba zobaczyć, mówię wam.
Wewnątrz muzeum nie można robić zdjęć, dlatego dodaję jedynie zdjęcia budynków i kampusu z zewnątrz.

Na czterech piętrach muzeum jest mnóstwo dokumentów medycznych, zdjęć z przeprowadzanych operacji, case studies, preparatów patologicznych, narzędzi chirurgicznych i innych rzeczy. Bardzo interesujące są preparaty patologiczne różnych części ciała oraz zdeformowanych płodów i niemowląt (zmarły w wyniku wad wrodzonych lub komplikacji porodowych).

Minusem muzeum jest to, że prawie wszystko do czytania i słuchania jest jedynie w języku niemieckim. Niestety ja z niemieckiego rozumiem jedynie brzydkie słowa 🙈😅. Znając niemiecki na pewno spędziłabym tam więcej czasu.

Na koniec jeszcze dodam, że powstał serial historyczny o lekarzach pracujących w Charite pod koniec XIX wieku. Bardzo, bardzo chciałabym go obejrzeć! Niestety chyba jest tylko po niemiecku. Czy ktoś wie, gdzie można obejrzeć po angielsku?Komentarze